Primary
sponsor

VivaCell

News

Print

19.05.2008

U-19 European championship elite round lists

Spain, Tukey and Ukraine annonced final squads for U-19 European Championship elite round tournament, which take place in Armenia on May 22-27.

Below you can see the squads, referees, UEFA members lists, so as schedule of the games

SPAIN

Tomas Mejias 30.01.89 Real Madrid Castilla CF
David De Gea 07.11.90 C. Atletico de Madrid SAD
Jose María Anton 19.03.89 Real Madrid Castilla CF
Mikel Sanjose 30.05.89 Liverpool FC (ENG)
César Ortiz 30.01.89 C. Atlético de Madrid SAD
Alvaro Dominguez 16.05.89 C. Atletico de Madrid SAD
Savall Guillem 26.06.89 Rcd Espanyol Barcelona SAD
Cesar Azpilicueta 28.08.89 C. Atletico Osasuna
Aaron Ñiguez 26.04.89 Irakis CF (GRE)
Ignacio Camacho 04.05.90 C. Atletico de Madrid SAD
Sergio Garcia 08.08.89 Real Valladolid CF SAD
Daniel Parejo 16.04.89 Real Madrid Castilla CF
Francisco Merida 04.03.90 Real Sociedad F. SAD
Miguel Angel Luque 23.07.90 Villarreal CF SAD
Jordi Alba 21.03.89 Valencia CF SAD
Iván Bolado 03.07.89 Real Racing Club SAD
Daniel Aquino 27.07.90 Real Murcia CF SAD
Emilio Nsue 30.09.89 RCD Mallorca SAD

Head coach - Gines Melendez 22.03.1950

TURKEY

Gökhan Değirmenci 21,03,1989 Altay
Yiğit Ismail Gökoğlan 05,06,1989 Altinordu
Koray Sanli 26,12,1989 Beşiktaş A.Ş.
Sercan Yildirim 05,04,1990 Bursaspor
Fatih Serkan Kurtuluş 01,01,1990 Bursaspor
Ferhat Kaplan 07,01,1989 Dardanelspor A.Ş.
Koray Kurt 25,08,1989 Dardanelspor A.Ş.
Fehmi Mert Günok 01,03,1989 Fenerbahçe
Uğur Arslan Kuru 16,02,1989 Fenerbahçe
Erhan Sentürk 04,05,1989 Galatasaray A.Ş.
Çetin Güngör 07,06,1990 Galatasaray A.Ş.
Sinan Osmanoğlu 09,01,1990 Galatasaray A.Ş.
Ahmet Ari 13,01,1989 Gaziantepspor B.Ş.BLD.Spor
Müslüm Aydoğan 12,04,1989 Istanbulspor (Marmara A.Ş.)
Ali Temur 07,01,1989 Kartalspor
Sefa Aksoy 26,02,1989 Samsunspor
Bariş Memiş 05,01,1990 Trabzonspor A.Ş.
Jem Paul Karacan 21,02,1989 FC Reading
Tunay Torun 21,04,1990 Hamburger SV

Head coach - Ahmet Ceyhan 20.10.1938

UKRAINE

Artyom Kichak 16.05.1989 Dynamo Kiev
Kostyantyn Odolsky 05.01.1989 Metallurg Donetsk
Denis Sidorenko 18.04.1989 Metallist Kharkyv
Kirilo Petrov 22.06.1990 Dynamo Kiev
Artyom Butenin 03.10.1989 Dynamo Kiev
Taras Pinchuk 27.04.1989 Dynamo Kiev
Oleksiy Dovgiy 02.11.1989 CSKA Kyiv
Andriy Sagaydak 02.01.1989 Karpaty Lyviv
Jaroslav Martinyuk 20.02.1989 Karpaty Lyviv
Yaroslav Svorak 07.02.1989 Karpaty Lyviv
Yuri Konshin 12.01.1989 Shakhtar
Makism Kovalyov 20.03.1989 Shakhtar
Taras Stepanenko 08.08.1989 Metallurg Zaporizhya
Maksim Biliy 21.06.1989 Kharkyv
Serhiy Politilo 09.01.1989 Chornomorets
Artur Karnoza 02.08.1990 Dnipro
Stanislav Mikitsey 07.09.1989 Shakhtar
Andriy Yarmolenko 02.11.1989 Dynamo Kiev
Roman Zozulya 17.11.1989 Dynamo Kiev
Artyom Kravets 03.06.1989 Dynamo Kiev
Evgen Konoplyanko 29.09.1989 Dnipro

Head coach - Oleksandr Lysenko 03.05.1951

Referees


Alexsandru Deaconu (Romania)
Sandor Szabo (Hungary)
Stephen Tanner (England)

Linesmen

Zaven Hovhannisyan (Armenia)
Octavian Sovre (Romania)
Zsolt Attila Szipsjak (Hungary)
Adam Watts (England)

4th referee

Arman Amirkhanyan (Armenia)

UEFA delegate - Michel Vautrot (France)
UEFA referee observer - Karel Bohunek (Czech Republic)
Tournament adiminitstrator - Andrey Medintsev (Bulgaria)

Schedule of tournament


May 22
Armenia - Turkey
Ukraine - Spain

May 24
Armenia - Ukraine
Spain - Turkey

May 27
Armenia - Spain
Turkey - Ukraine

   
 
Official
Partners
Armenian Development Bank Hummel